Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Doğal probiyotik gıdalar nelerdir

Doğal probiyotik gıdalar nelerdir

Doğal probiyotik gıdalar nelerdir , gerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi gerekse sindirim sisteminizi düzenlemesi sağlaması açısından probiyotik içeren gıdaları tüketmeniz önemlidir. Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeninize eklemeniz gereken 4 probiyotik gıdayı aşağıda sizlerle paylaşacağız. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücudumuzda binlerce dost bakterinin olması gerekiyor. Bakteri kelimesi birçok kişi tarafından negatif; yani hastalık yapan bir şey olarak algılanır. Ancak aslında bağırsaklarda bulunan bakterilerin neredeyse %85’i dost bakterilerdir. Bu dost bakteriler, probiyotiklerdir.

dogal-probiyotik-gidalar-nelerdir
Doğal probiyotik gıdalar nelerdir

Probiyotiklerin faydaları

Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyi sağlar ve doğru oranda alınması ile sağlıklı bir metabolizma yaratır. Sağlıklı bir bağırsak florasının olmazsa olmazları arasındadır. Ancak kimi zaman enfeksiyonlar, bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle vücuda yararlı bu bakteriler azalabiliyor.

Bağışıklığı güçlendirmeye ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Bağırsak duvarını güçlendirir, kanser riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenir. Karaciğeri korur ve  besinlerin içerisindeki alerjenlerle savaşarak zararlı maddeleri temizler

Doğal probiyotik gıdalar nelerdir

Yoğurt

Genellikle günlük hayatta en sık tüketilen probiyotik gıdaların başında yoğurt gelir. Sütün fermante edilmesiyle elde edilen yoğurt alırken özellikle etiketine bakmak gerekir. Mısır şurubu, tatlandırıcı, suni tatlar içeren yoğurtlardan uzak durmak gerekir. Yoğurt vücudunuza probiyotik faydalar sunmasının yanı sıra protein, mineral ve vitamin katkısı da sunar.

Kefir

Sık tüketilen bir diğer probiyotik gıda ise kefirdir. Keçi sütü ve kefir tanelerinden fermante edilen kefir, antioksidan içerir. Bunun yanı sıra laktobasil ve bifidobakteriler de barındırır. Kefiri marketlerden satın alabileceğiniz gibi evde de yapabilirsiniz.

Kombucha Çayı

Son yılların başka bir popüler probiyotiği olan kombucho çayıni evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Sağlıklı bağırsak bakterileri bakımından zengin olan kombucha, kilo vermenize yardımcı olan fermente edilmiş bir probiyotik içecektir.

Elma Sirkesi

Çok kolaylıkla erişebileceğiniz elma sirkesi belki de en çok tanınan probiyotikleden bir başkasıdır. Meyve ve sebze temizliğinde de kullanılan elma sirkesi vitamin ve açısından zengin olması kadar ucuzluğuyla da bilinir. Önemli bir mide sorununuz yoksa her sabah bir kaşık içebilirsiniz. Diğer yandan özellikle salatalara karıştırarak hem tadını biraz kırabilir hem de elma sirkesinin faydalarına kavuşmuş olursunuz.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/kesfet/beslenme-duzeninize-eklemeniz-gereken-4-probiyotik-gida-41467446?

 Akciğer temizleyen bitkiler başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.  http://bimaktuel.net/akciger-temizleyen-bitkiler/

probiyotikli besinler , probiyotik gıda nedir , probiyotikli besinler , probiyotik zengini besinler , probiyotik bulunan besinler , probiyotik olan yiyecekler .

probiyotik gıdalar neler , probiyotik olan besinler , probiyotik içeren yiyecekler , probiyotik besinler neler , doğal probiyotik besinler , probiyotik yiyecekler neler . 

Doğal probiyotik gıdalar nelerdir , bu yazımızda sizler için faydalarını sıraladığımız gıdaları düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

Hakkında bimaktuel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir