Ana Sayfa / Dua / Gök kapılarını açtıran zikir

Gök kapılarını açtıran zikir

Gök kapılarını açtıran zikir , zikir, genel anlamıyla “hatırlamak, anmak” manasına gelir. Kişinin manevi dünyasının gelişmesi, bu manevi dünyanın gelişerek hayata yansıması, bu insanın adeta zakir (zikreden) bir hale gelmesi, belirli zamanlardaki zikir terminleri yapması bütün tasavvufi terbiye yollarının ana esasıdır. Zikir, hatırlamaktır. Allah’ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur’an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, “elhamdülillah” demek, şükretmek zikirdir. Hatta hayatımızın farklı anlarında hayatımız akıp giderken o anda bize düşen ilahi vazife ve sorumluluk olduğunu hemen hatırlayıp o ameli yapmak bir zikirdir. Yani Hakk’ı hatırlayıp o anda üzerimize vacip olan ameli yapmak yine bir zikirdir. 

gok-kapilarini-actiran-zikir

Gök kapılarını açtıran zikrin faziletleri

Bu duanın fazileti hakkında ibni Ömer (Radıyallahu Anhuma)’nın şöyle anlattığı rivayet edilmiştir: Bir kere biz, Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kılarken, o anda topluluktan biri: (Yukarıdaki Zikri) dedi. Bunu duyan Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): O sözleri söyleyen kimdi?” diye sordu. O kişi “Bendim Ya Rasulellah!” diye cevap verdi. O zaman Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): Bu kelimelere şaşırdım. Çünkü gök kapıları bu kelimeler(i kabul etmek) için açıldı. buyurdu. İbni Ömer (Radıyallahu Anhuma) şöyle demiştir: Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bunu duyduğumdan beri, bu kelimeleri hiç terketmedim.

Gök kapılarını açtıran zikir

Allâhu ekberu kebîra, velhamdülillâhi kesîra, ve subhanallâhi bukratev-ve esîla. 

Anlamı

Allah’ı son derece tekbir ederim, Allah’a çokça hamdederim ve sabah-akşam Allah-u Te’ala’yı tesbih ederim (bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim).

Okunma Zamanı Sayısı: Herhangi Bir Zaman 1 Kere

Kaynak: Dualarım, (Ahmet Mahmut Ünlü), Sayfa (171-172)

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

 

 

 

Gök kapılarını açtıran zikir , bu zikri mutlaka sabah ve akşam olmak üzere en az 10 kez okumanızı tavsiye ederiz.

Hakkında bimaktuel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir