Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Karın şişkinliğinden kurtulmanın yolları

Karın şişkinliğinden kurtulmanın yolları

Karın şişkinliğinden kurtulmanın yolları, basit bir sindirim problemi gibi gözükse de sağlıksız ve dengesiz beslenmenin bir göstergesi olup, ilerleyen zamanlarda ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Siz de karın şişkinliğinden, bel bölgesinden yağlanmadan kurtulup incecik, zarif bir bedene sahip olabilirsiniz. Bel bölgesinde patlayacak gibi şiş bir karın bir çok insanın şikayetçi olduğu gerçekten rahatsızlık verici bir durum. Üstelik, karın şişkinliği bazı insanlar için aşırı yemek sonrası ortaya çıkan bir durum değil, adeta günlük yaşamlarının normal bir parçasıdır. Patlayacak gibi şiş bir karın, üstelik gaz ve verdiği rahatsızlıklar, gerçekten can sıkıcı. Karın şişkinliği neden ortaya çıkıyor bunun tespit edilip gerekli önlemlerin alınması gerekir. 

Karın şişkinliğinden kurtulmanın yolları , karın şişkinliği sebepleri , mide şişkinliğine ne iyi gelir , karın şişkinliği nasıl giderilir , karın şişliği nasıl gecer , şişkinlik nasıl giderilir , karın şişliği nasıl giderilir ,  . 

karin-siskinliginden-kurtulmanin-yollari

Bel Bölgesindeki Karın Şişkinliğin Sebepleri Neler? 

Karın şişkinliğinden kurtulmanın yolları

Karın şişliği nasıl giderilir, aşağıda vereceğimiz tarifler karın şişkinliğinden kurtulabilirsiniz.

 1. Yeteri kadar su içmemek: Vücudumuzun susuz kalması bir çok sağlık probleminin temel nedenidir. Aşırı kahve ve alkol tüketimi de bu sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olan 2. faktördür. Günde 6-8 bardak su en son ne zaman içtiniz hatırlıyor musunuz? Vücut susuz kaldığı zaman, dokulardaki sıvıyı kullanılır. Bu durumda, dokulardaki sıvı vücuttan atılmaz, vücutta tutulur. Bu da, özellikle karın bölgesinde şişkinliğe sebep olur. Karın bölgenizdeki şişkinlikten kurtulmak istiyorsanız, daha çok su içmelisiniz.
 2. Kabızlık: Oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Kabızlıktan kurtulmak için lifli gıdaların tüketimine ağırlık vermelisiniz. Özellikle, tam tahılı ekmek tüketmelisiniz, beyaz ekmekten uzak durmalısınız.
 3. Kronik stres: Stres altında iken sindirim sistemi fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez. Bu durum kabızlığa ve mide ağrısına sebep olur. Zihninizi negatif düşüncelerden arındırmaya çalışın. Stres bir çok hastalığın temel sebeplerindendir.
 4. Hızlı yemek yemek: İyi çiğnenmeyen gıdaların mide tarafından sindirilmesi yavaş olur, bu da şişkinliğe sebep olur. Ağzınıza küçük lokmalar alıp, güzelce çiğnemelisiniz.
 5. Karbonhidratlar: Karbonhidratlı gıdaların aşırı tüketimi karın bölgesinde şişkinliğe neden olur. Karbonhidrat oranı düşük gıdalar yemelisiniz. Şeker tüketimini azaltmalı, alkolü tamamen bırakmalısınız. Daha çok taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.
 6. Kist: Yumurtalıklarda oluşan kistler de karın şişkinliğine sebep olabilir, doktorunuza danışın.
 7. Gazlı içeceklerden uzak durun
 8. Probiotik alın: Ev yapımı yoğurt en iyi probiotik kaynağıdır.
 9. Sakız çiğnemeyi bırakın: Sakız çiğnemek normalden daha fazla hava yutmanıza ve midenizde şişkinliğe sebep olur.
 10. Sigarayı bırakın: Sigara içmek de hava yutmanıza neden olur.
 11. Kızarmış yiyeceklerden uzak durun. 
 12. Egzersiz, gazı atmaya yardımcı olur. Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmalısınız.

Karındaki gaz nasıl giderilir bitkisel

 1. Elma sirkesi: 2 çorba kaşığı elma sirkesi, bir bardak su. Elma sirkesini suyla karıştırın. Elma sirkesi yağ yakmanıza yardımcı olur.  Karnınızda meydana gelen şişkinliğin en az 15 dk içerisinde kaybolmasını sağlar.
 2. Zencefil: 1 bardak kaynayan su içerisine 50 kuruş büyüklüğünde birkaç dilim taze zencefil koyun ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Ilımaya bırakın, akşam yemeğinden sonra için. Bu kürü her seferinde taze hazırlamalı ve 1 ay boyunca içmelisiniz.
 3. Süpürge tohumu: 1 tatlı kaşığı süpürge tohumunu havanda ezin ve 3-4 yudum su ile yutun. Bu kür 15 gün boyunca uygulanmalıdır. 
 4. Ebegümeci: 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı ebegümeci konulup içilir.
 5. Limonlu su: Yarım limon suyu 1 bardak suya konarak günde 3 kez içilir. Eğer, tansiyonunuz düşükse içerisine kaya tuzu koyabilirsiniz.
 6. Rezene: Kasları yumuşatmasının yanı sıra vücuda iyi gelen rezeneyi çay olarak tüketirseniz, şişkinliğin neden olduğu sancılardan kurtulabilirsiniz.
 7. Maydanoz: Ödem atmasını sağlayan maydanoz, adet dönemindeki kadınlara oldukça iyi gelmektedir. Maydanozu salatalarınızda ya da sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz.

Tavsiye Yazılar

 1. Bağırsak temizleme detoksu başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. http://www.hayatvesaglik.net/bagirsak-temizleme-detoksu/
 2. Karındaki gaz nasıl giderilir bitkisel başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/karindaki-gaz-nasil-giderilir-bitkisel/

Yukarıda sıraladığımız karın şişkinliği sebepleri konusunda gerekli tedbirleri kendi hayatınıza uygulamanızı önemle tavsiye ederiz. Karın şişkinliği sebepleri ve tedavi yöntemleri konusunda değerli yorumlarınızı aşağıda yazabilirsiniz.

karın şişkinliğine evde çözümkarın şişliği nasıl giderilir ibrahim saraçoğlu , karın şişliği nasıl gecer , mide gazı nasıl atılır , vücuttaki gazı nasıl atarız , midede gaz sorunu , bağırsaklarda aşırı gaz birikmesi , gaza iyi gelen şeylermidede şişkinlik hazımsızlık . 

Karın şişkinliğinden kurtulmanın yollarıgöbekteki şişkinlik nasıl giderilir , karındaki gaz nasıl giderilir bitkisel , karın şişliği nasıl inerkarındaki gaz nasıl giderilir bitkisel , mide gazı nasıl giderilir , midede şişkinlik nasıl giderilirkarındaki şişlik nasıl gecer , karındaki gaz nasıl giderilir , karın şişliği nasıl geçer bitkisel .

Hakkında bimaktuel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir