Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Kimyonun faydaları

Kimyonun faydaları

Kainatta hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Yaratılan bu nimetlerden yeteri kadar faydalandığımız zaman ruhsal ve bedensel anlamda sağlıklı bir hayat yaşayabilir. Ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Ruh sağlığımız olmadığı zaman bedenimizde de fiziksel hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Aynı şekilde, organlarımız, bedenimiz sağlıklı çalışmadığı zaman, depresyon, stres, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkmaya başlar. O nedenle, bu beden bize emanet ona sağlıklı bakmakla yükümlüyüz. Aşağıda sizler ile paylaşacağımız baharatın sağlığımız için çeşitli faydaları vardır. Bağırsak kurtlarının bitkisel tedavisi,  şişmanlığı durdurur, uykusuzluğa iyi gelir, karaciğeri temizler, kansızlık, diyabet, mide asidi, bağırsak kurtları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir. Kimyonun faydaları, kimyon basit bir baharat olarak görülmemeli, içeriğindeki aktif madde bir çok hastalığın önlenmesine yardımcı olmaktadır. O nedenle, kimyon sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir baharattır. 

kimyonun faydaları

Kimyonun faydaları

Kimyonun faydaları, Kimyon şüphesiz ki, dünyadaki en faydalı baharatlardan bir tanesidir! Hint kökenli kimyonun olağanüstü iyileştirici özellikleri vardır. Bu nedenle, hayatı uzun ve kaliteli yaşama sanatı olarak adlandırılan Ayurveda da kimyonun kullanımına çok önem verilmektedir.

Kimyon, kilo verme konusunda mucizevi bir şekilde etkilidir. Sağlığımız için kimyonun faydaları bununla sınırlı değildir, daha pek çok faydası vardır. Zaten, sağlıklı insan zayıftır.

Hindistan’da kimyon, sofraların ve yemeklerin ayrılmaz bir parçasıdır. Siz de, bu çok güçlü baharatın sağlık açısında faydalarını okuduktan sonra eminiz ki, kimyonu günlük olarak tüketmeye başlayacak ve sofralarınızın ayrılmaz bir parçası yapacaksınız.

Kimyonun faydaları: Kimyon tüketmenin sağlık açısından en önemli faydaları

Kansızlık, anemi: Kimyon en zengin demir kaynaklarından olan bir besindir. Bu nedenle, düzenli bir şekilde tüketilirse demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara şifa olur. Özellikle, hamilelik döneminde, kanın ve vücudun ihtiyacı olan demirin sağlanmasında faydalıdır. (Hamilelikte doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir.)

Mide asidi: Eğer, mide asidinden şikayetçi iseniz, bir fiske kimyonu ağzınıza koyup, kısa bir süre tuttuktan sonra yutmanız sizi geçici de olsa rahatlatacaktır. Mide asidi problemine kalıcı şifa istiyorsanız, kimyon, kişniş ve toz şekerini eşit bir miktarlarda bir kapta karıştırın. Sabahları aç karna 1 bardak su ile bu karışımdan 2 çay kaşığı tüketin. Kısa bir süre sonra mide asidi sorununuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Diyabet, şeker hastalığı: Kimyon, şeker hastaları için inanılmaz faydalıdır. Tek yapmanız gereken, bir tatlı kaşığı kimyonu bir bardak suya koyup günde iki kez içmeniz.

Karaciğeri temizler: Eğer, düzenli olarak kimyon tüketirseniz karaciğerinizi ve organizmanızı temizleyip, zehirlerden arındırmış olursunuz. Bu şekilde genel sağlığınızı iyileştirebilir, hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kabızlık: Kimyon kabızlığa iyi gelir, kalın bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırır. Bunun için: Kimyon, karabiber, toz zencefil ve köri tozunu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışıma biraz tereyağı ve tuz ilave ederek pilavınıza karıştırıp tüketebilirsiniz.

Öksürük ve soğuk algınlığı: Kimyon, aynı zamanda güçlü antiseptik bileşenler içerir. Bu nedenle, ciğerlerdeki ve göğüs bölgesindeki balgamı ve öksürüğü ortadan kaldırır, soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Bunun için yapmanız gereken: 1 çay kaşığı kadar kimyon tohumunu 1 bardak suda kaynatıp içmelisiniz.

Mide ağrısı ve vücuttaki ağrılar: Bunun için, 1 çay kaşığı kadar toz kimyonu bir bardak ılık suyun içerisine koyup günde 2 kez içmelisiniz.

Hazımsızlık, sindirim bozukluğu:

Kimyon, sindirim bozukluğu ve hazımsızlığı da çok iyi gelir. Bunun için, kimyon, kaya tuzu, kara biber ve zencefili eşit miktarlarda karıştırdıktan sonra öğüterek toz haline getirin. Bu karışımdan 1 çay kaşığı kadar 1 bardak suya koyup yemeklerden sonra içmelisiniz. Bu sindirim sistemi rahatsızlıklarınızı tedavi edecektir.

İshal: 1 bardak yoğurt içerisine 1 çay kaşığı kadar kadar kavrulmuş ve öğütülmüş kimyonu koyup karıştırıp tüketirseniz ishal rahatsızlığına iyi gelecektir.

Kusma: Kronik kusma, mide bulantısı rahatsızlığı yaşayanlar, yemeklerden sonra düzenli olarak 1 çay kaşığı öğütülmüş ve kavrulmuş kimyonu bal ile karıştırarak yemelidir.

Uykusuzluk: Kimyon aynı zamanda uyku düzensizliği rahatsızlıklarına da iyi gelir. Uykusuzluk problemi çekenler, her akşam yemeğinden sonra 1 çay kaşığı kavrulmuş toz kimyonu ezilmiş muz ile karıştırarak yemelidir.

Bağırsak kurtları: Bağırsak kurtlarını öldürmek için sabah ve akşam 20-40 ml kadar bu karışımdan içmelisiniz: 15 gram kimyonu 400 ml suyun içerisine koyun ve 100 ml (1/4’ü) kalana kadar kaynatın

Kaynak: healam.com

Akciğer temizleyen bitkiler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. http://bimaktuel.net/akciger-temizleyen-bitkiler/

Görüldüğü üzere, sağlığımız için kimyonun faydaları saymakla bitmez. Umarız, kimyonun faydaları konusundaki bu yazımızdan sonra hayatınızda kimyon tüketimini arttırır, sağlıklı yaşamaya bir adım atmış olursunuz.

Hakkında bimaktuel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir