Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Mutlu evliliğin sırrı

Mutlu evliliğin sırrı

Mutlu evliliğin sırrı , mutlu evlilik; bir şans değildir; çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin, sevgi, saygı ve güvenin bir ürünüdür. Mutlu ve iyi evliliğin sırrı bir ilaç karışımı gibi karışık olabilir. Evlilik işlerden arta kalan zamanlarda idare edilebilecek bir kurum değildir. İnsanın mutluluğunu etkileyen en önemli faktörlerden biri evliliktir. Bu nedenle, evlilik kurumuna ve eşimiz ile olan ilişkimize gereken özen göstermeliyiz.

mutlu-evliligin-sirri

 

Mutlu evliliğin sırrı

Öncelikle, evleneceğiniz kişi yaşam tarzı, ailesi, inanç sistemi, değerleri sizin değerleriniz ile uyuşuyor mu, iyi analiz edilmeli. Bir evlenelim de, sonra ben ona istediğimi yaptırırım, değiştiririm, mantığı çok yanlıştır.

Mutlu evliliklerin sırları herkese göre her topluma göre değişkenlik gösterebilir ancak dünyanın her yerinde tüm ilişkilere uyan bazı “iyi geçinme kuralları” vardır. Örneğin sevgi, saygı, güven, yakınlık, mahremiyet ve cinsellik eşleri bir arada tutan, evliliği yürüten çok önemli unsurlardır. Çoğu insan sevginin bir duygu olduğunu sanır, oysa sevgi duygudan ziyade bir mevcudiyet biçimidir. Bu nedenle önemli olan ideal eşi bulmak değil, daha sevgi dolu ve gerçekçi bir insan olabilmektir.

Olgun sevgi; “eşlerin birbirine dikkat, kabul, takdir, merhamet sunması”, “empati yapması” ve “kendileri olmakta özgürlük tanıması” üzerinde yükselebilir. Bunlar sağlandığında evlilik; çocukluk yaralarının kanatıldığı bir arenaya değil, bu yaralara merhem olunabilen kutsal bir ilişkiye dönüşebilir. Bu nedenle evlilik çok önemli bir kurumdur, işlerden arta kalan zamanlarda idare edilebilecek bir kurum değildir.

Doğru iletişim şart

Evliliği sürdürmek için bazı “temel iletişim becerileri” vardır, bunlar sonradan öğrenilebilir şeylerdir. İletişim; hak vermeseniz de anlayarak dinlemek, düşünce ve duyguları suçlamadan paylaşabilmek, samimi ve dürüst olarak karşı tarafı adam yerine koymak, fikirlerine ve tercihlerine saygı duymaktır. Böyle bir iletişim becerisini kazanmak zaman alabilir ama her eğitim seviyesinden insan bu becerileri öğrenebilir ve kendini geliştirilebilir.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/galeri-mutlu-evliligin-4-sirri-41560040/7

En etkili kısmet açma duası başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. http://bimaktuel.net/en-etkili-kismet-acma-duasi/

Mutlu evliliğin sırrı , verdiğimiz evlilik kararı, eşimiz olan ilişkimiz  tüm hayatımızı olumlu ya da olumsuz etkileme gücüne sahiptir.

Hakkında bimaktuel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir